Круя: различия между версиями

85 байт добавлено ,  13 лет назад
м (робот добавил: bg:Круя)
'''Круя''' ({{lang-sq|Krujë/Kruja}}) — [[город]] в [[Албания|Албании]] с населением около 20 000 человек. Центр области [[Круя (область)|Круя]]. Название города происходит от {{lang-sq|krua}} - [[весна]].
 
Emri i qytetit ,ka prejardhien nga fjala “krua”,per vete faktin se duke qene ne faqen e nje mali te pasur me uje te fresket, ajo eshte plot me te tille.
== История ==
Kruja eshte nje qytet turistik me vende mjaft te bukur, si psh. keshtjella ne te cilen brenda saj ndodhet dhe muzeu kombetar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU, dhe jasht saj ndodhet pazari i vjeter,i cili eshte i mrekullueshem.
В XV в. Круя - центр владений клана [[Кастриоти]] и родина [[Скандербег]]а.
Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin 4-5 pas lindje se Krishtit.Ne fund te shekullit te XII keshtjella mori formen e kompletuar, duke u bere keshtu qender guarnicioni per bizantet.Si qender per Skenderbeun dhe e rezistences kunder turqve otoman, ajo u be nje nga qytetet me te njohur ne Evropen mesjetare
 
{{Albania-geo-stub}}
[[Категория:Населённые пункты по алфавиту]]
[[Категория:Города Албании]]
 
[[als:Kruja]]
[[bg:Круя]]
[[cs:Krujë]]
[[da:Krujë]]
[[de:Kruja]]
[[en:Krujë]]
[[es:Krujë]]
[[fi:Kruja]]
[[fr:Krujë]]
[[hr:Krujë]]
[[hu:Kruja]]
[[it:Croia]]
[[lt:Krujė]]
[[pl:Kruja]]
[[pt:Krujë]]
[[ro:Kruja]]
[[sk:Krujë (mesto)]]
[[sq:Kruja]]
[[sr:Кроја]]
[[sv:Kruja]]
[[vo:Kruja]]
Анонимный участник