Круя: различия между версиями

300 байт добавлено ,  13 лет назад
м
робот добавил: als, bg, cs, da, de, en, es, fi, fr, hr, hu, it, lt, pl, pt, ro, sk, sq, sr, sv, vo
м (робот добавил: als, bg, cs, da, de, en, es, fi, fr, hr, hu, it, lt, pl, pt, ro, sk, sq, sr, sv, vo)
Kruja eshte nje qytet turistik me vende mjaft te bukur, si psh. keshtjella ne te cilen brenda saj ndodhet dhe muzeu kombetar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU, dhe jasht saj ndodhet pazari i vjeter,i cili eshte i mrekullueshem.
Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin 4-5 pas lindje se Krishtit.Ne fund te shekullit te XII keshtjella mori formen e kompletuar, duke u bere keshtu qender guarnicioni per bizantet.Si qender per Skenderbeun dhe e rezistences kunder turqve otoman, ajo u be nje nga qytetet me te njohur ne Evropen mesjetare
 
[[als:Kruja]]
[[bg:Круя]]
[[cs:Krujë]]
[[da:Krujë]]
[[de:Kruja]]
[[en:Krujë]]
[[es:Krujë]]
[[fi:Kruja]]
[[fr:Krujë]]
[[hr:Krujë]]
[[hu:Kruja]]
[[it:Croia]]
[[lt:Krujė]]
[[pl:Kruja]]
[[pt:Krujë]]
[[ro:Kruja]]
[[sk:Krujë (mesto)]]
[[sq:Kruja]]
[[sr:Кроја]]
[[sv:Kruja]]
[[vo:Kruja]]
11 842

правки